Docieplenie ścian

Artykuł / Porady

Zima zbliża się do nas szybkim krokiem. Jeszcze kilka dni, a sezon grzewczy rozpocznie się już na dobre. Większość właścicieli domków jednorodzinnych marzy o krótkich i stosunkowo łagodnej chłodnej porze roku. Niestety, prognoza pogody nie pozostawia zbyt wielu złudzeń. Zima z dużą ilością śniegu i bardzo niską temperaturą, ciągnąca się przez kilka miesięcy oznacza rachunku za ogrzewanie opiewające na kolosalną kwotę pieniędzy. Aby obniżyć nieco wydatki warto zainwestować w docieplenie domu.
Zanim zadzwonimy po ekipę remontową warto zlecić badania termowizyjne oraz audyt energetyczny, dzięki nim dowiemy się ile powinna wynieść optymalna grubość ocieplenia naszych ścian, a także, w którym miejscu naszego budynku znajdują się mostki cieplne, punkty o najniższej temperaturze, przez które ucieka najwięcej ciepła etc. Najczęściej są to balkony, tarasy, wieńce, a także połączenia styku stolarki i ścian zewnętrznych oraz nadproża. Obszary te wymagają szczególnego docieplenia z naszej strony. Wykonanie takiej ekspertyzy waha się między 1000, a 2000 złotych.
Jeżeli jednak nie zdecydujemy się na pomoc z zewnątrz musimy na własną rękę ocenić nasz budynek i dobrać odpowiednia ilość izolacji. W gruncie rzeczy audyt jest bardzo potrzebną rzeczą, inwestycja ta szybko się zwraca, bowiem pozwala zoptymalizować koszty poniesione na ogrzewanie domu. Własnoręczna ocena stanu budynku może się wiązać z błędnymi wynikami, a te ze startą dużej ilości pieniędzy na inwestycje, która zwróci nam się dopiero po dwudziestu latach, zamiast po pięciu.