Jaki kominek wybrać?

Artykuł / Promowany

Przed nami długie zimowe wieczory. Wielu z Nas zastanawia się więc nad wyborem sposobu ogrzewania. Do niedawna ogromną popularnością cieszyły się kominki z wkładami powietrznymi, gdzie dystrybucja ciepłego powietrza odbywa się poprzez rozprowadzenia i nadmuchy z kratek. Obecnie coraz więcej klientów decyduje się na wkłady wodne, które współpracują z piecami gazowymi lub elektrycznymi.

Które rozwianie jest lepsze?

Jeżeli komin umiejscowiony jest na środku budynku wówczas z łatwością można rozprowadzić powietrze grawitacyjnie do wszystkich pokoi graniczących z kominem. Koszt takiego rozwiązania jest niższy niż z płaszczem wodnym i nie wymaga zasilania prądem.

Jeśli kotłownia znajduje się niedaleko komina i nie można rozprowadzić powietrza po budynku ze względu na odległość pomieszczeń, wskazane jest wówczas zamontowanie kominka z płaszczem wodnym. Płaszczem wodnym można ogrzać budynki od 80 m² – 300 m² w zależności od mocy wkładu. We wkładach z płaszczem wodnym stosuje się zabezpieczenia, takie jak zawory regulujące dopływ wody czy stacyjki elektroniczne z przepustnicą, które w przypadku odcięcia dopływu prądu sterują pracą kominka.

System doboru kominka można elastycznie dostosować od projektu domu oraz własnych preferencji. Ważne jest aby uprzednio skorzystać z porady fachowców.